Events2016

EVENTS AND AWARDS -2016

  • Teenage and Daughters Day

 “Teenage & Daughters Day” was conducted by Indian Academy of Paediatrics, Mumbai of Dept. of Paediatrics at LTMG Hospital, Sion on 7th October 2016.  The programme theme was “Daughter the fighter”  During the event Basic B.Sc.(N) 2nd , 3rd and 4th years students were participated in various competitions and the list of prize winners are as follows :-

Sr. No.

Name of student

Year

Event

Prize

1

Jino Skariah George

IV B.Sc.(N)

 

 

Street Play

 

 

 

Second

Nair Geethu Gopukumar

IV B.Sc.(N)

Sawant Aishwarya Nandkishor

II B.Sc.(N)

Jitty M. Joy

III B.Sc.(N)

Chittilapilly Nancy Francis

III B.Sc.(N)

Anjana Krishnakumar

III B.Sc.(N)

Chowalloor Elvina Lazar

II B.Sc.(N)

Tejal Dhaneshwar Patil

II B.Sc.(N)

2

Sharon Samuel

II M.Sc.(N)

Poster

Second

3

Renju Susan Mathew

III B.Sc.(N)

Poster

Third

4

Merlin Ruby Ravi

II B.Sc.(N)

Essay –English

Third

5

Phatak Namrata Nagesh

IV B.Sc.(N)

Essay –Marathi

Third

6

Jitty M. Joy

III B.Sc.(N)

Elocution

Second

7

Tejal Dhaneshwar Patil

II B.Sc.(N)

Poetry

Third

8

Anjana Krishnakumar

III B.Sc.(N)

Elocution

Second

9

Moopanar Priya Swaminathan

IV B.Sc.(N)

Elocution

First

10

 

Sawant Aishwarya Nandkishor

III B.Sc.(N)

Essay

Third

  •  Nurses Day Celebration 2016

 

Nurses Day was conducted under TNAI with a them on “A Force for change : Improving Health System resilience” under which various events was organized.  Our students from B.Sc. Nursing 3rd year got 3rd prize for elocution in Hindi.

 

Sr. No.

Name of student

Name of Competition

Prize

1

Chris Susan Varghese

 

Elocution (Hindi)

Hindi

 

  • Academic prize winners 2016 during  lamp lighting and graduation ceremony

     

    Sr. No.

    Batch

    Prize

    Name of the students

    %

    1

    I Basic B.Sc.(N)

    In Aggregate First Prize

    Nair Archana Sajilal

    73.7

    In Aggregate Second Prize

    Rebello Taniya Judith Ivan

    72.7

    Joshi Harshada Kishor

    72.7

    In Aggregate Third Prize

    Jeethu K. Thampi

    72.1

    2

    II Basic B.Sc.(N)

    In Aggregate First Prize

    Shana Shaju

    69

    In Aggregate Second Prize

    Anu Joseph

    68.57

    In Aggregate Third Prize

    Maggi Joseph

    68

    3

    III Basic B.Sc.(N)

    In Aggregate First Prize

    Nair Sajitha Sahadevan

    81.5

    In Aggregate Second Prize

    Emily Rachel Wilson

    77

    In Aggregate Third Prize

    Josna Joy

    76

    4

    IV Basic B.Sc.(N)

    In Aggregate First Prize

    Silla Raichel Varghese

    79

    In Aggregate Second Prize

    Bessy Cheriyan

    78

    In Aggregate Third Prize

    Loladiya Nilofer Salimbhai

    77.64

    5

    I M.Sc.(N)

    In Aggregate First Prize

    Pottathuparambil Nimmi Louis

    78

    In Aggregate Second Prize

    Desai Preeetam Ramchandra

    76.57

    In Aggregate Third Prize

    Jiya Thomas

    75

    6

    II M.Sc.(N)

    In Aggregate First Prize

    Wayal Vidya Ambadas

    79.5

    In Aggregate Second Prize

    Christeena Ann John

    76.16

    In Aggregate Third Prize

    Diya Eldhose

    74.83