Events

EVENTS AND AWARDS -2019

  • Sports -11th January 2019

Sports were conducted at Jamsetji Tata Sports ground, New Marine Lines, Mumbai for Basic B.Sc. Nursing 1st, 2nd, 3rd and 4th year on 11th January 2019 from 8 am to 2 pm.  Various events were conducted and the prize winners of the events are as follows :-

Sr. No.

Competition

Name of students and batch

Prize

1

100 meter Race

Ms.Priti Gorwala- I B.Sc.(N)

First

Ms.Utkarsha-III B.Sc.(N)

Second

Ms.Yogini Nayudu-I B.Sc.(N)

Third

2

Needle & Thread

Ms.Razan Siddiqui-I B.Sc.(N)

First

Ms.Roshni Macchi –I B.Sc.(N)

Second

Ms.Anjali Jadhav-II B.Sc.(N)

Third

3

Lemon & Spoon

Ms.Sharada Chaure-III B.Sc.(N)

First

MS.Manisha- I B.Sc.(N)

Second

Ms.Rina Halmare-I B.Sc.(N)

Third

4

Obstacle Race

Ms.Pragati Khambe-III B.Sc.(N)

First

Ms.Ashwini –III B.Sc.(N)

Second

Ms.Tejaswini –II B.Sc.(N)

Third

5

Langadi

Ms.Rutuja Mhatre-I B.Sc.(N)

First

Ms.Shital Guhagarkar-III B.Sc.(N)

Second

MS.Shilpa Uthuppan-IV B.Sc.(N)

Third

6

Potato Race

Ms.Utkarsha-III B.Sc.(N)

First

Ms.Rutuja Mhatre-I B.Sc.(N)

Second

7

Discus Throw

Ms.Riya Mary Ruse-IV B.Sc.(N)

First

Ms.Poorva Sankhe-I B.Sc.(N)

Second

Ms.Ashu Khobragade-I B.Sc.(N)

Third

8

Relay Race

MS.Rutuja Mhatre- I B.Sc.(N)

Ms.Yogini Nayudu- I B.Sc.(N)

Ms.Priti Gorwala- I B.Sc.(N)

Ms.Meghana- I B.Sc.(N)

First

Ms.Rutuja Mhatre- I B.Sc.(N)

Ms.Karishma- I B.Sc.(N)

Ms.Roshni Macchi- I B.Sc.(N)

Ms.Ashu Khobragade- I B.Sc.(N)

Second

Ms.Utkarsha-III B.Sc.(N)

Ms.Namrata-III B.Sc.(N)

Ms.Dhanshri-III B.Sc.(N)

Ms.Shruti-III B.Sc.(N)

Third

  • Lamp Lighting and Graduation Ceremony (29th January 2019)

Lamp Lighting and Graduation Ceremony was conducted at S.P. Jain Auditorium on 24th January 2019 at 6 pm. The Chief Guest for the programme was Prof. Dr.Dileep Mhaisekar, Vice Chancellor, Maharashtra University of Health Sciences, Nashik.

  • Exhibition (02nd February 2019)

Exhibition on Burn was conducted by 3rd year B.Sc. Nursing on 02nd February 2019 at Bombay Hospital College of Nursing.

  • Leprosy Day (04th February 2019)

Leprosy Day was conducted by B.Sc.(N) 4th year students on 4th February 2019 at Manavalli village. Rally and Role Play was performed for the event. Health education was also given on breast feeding and family planning

  • Sports Day (05th February 2019)

Annual Sport meet was conducted by TNAI, Mumbai branch at Haji Ali Mumbai and there were various competition for the trained nurses and students like Lemon & Spoon, 100 meter Race, Ballon blowing etc.  Teachers and students from Bombay Hospital College of Nursing had also taken part and the list of winners are as follows :-

Sr.No.

Competition

Name of faculty

Prize

1

Ballon Blowing

Ms.Mansi Hirlekar

Third

2

Lemon & Spoon

Ms.Vinitha Krishnamukar

Fourth

3

100 Meter Race

Ms.Rimadeepti Patil

Fifth

4

Throw Ball

Ms.Nilofar Loladiya

Third

 

Sr.No.

Competition

Name of Student

Prize

1

Discus Throw

Ms.Riya Mary Ruse-IV B.Sc.(N)

Third

  • School Health Programme (07th February 2019)

School Health Programme was conducted by 04th year B.Sc. (N) students on 07th February 2019 at Manvalli village.  Camp programme were conducted for the event and various competition were held for School childrens.

  • Workshop (08th February 2019)

Workshop on IV therapy was conducted by M.Sc.(N) 1st year 08th February 2019 at Bombay Hospital College of Nursing.  Various stations were prepared in which knowledge preparing IV Cannulation, its complication, its types and fluid calculation were taught with demonstration.

2018

  • ORS Day

ORS week was conducted by Indian association of Paediatrics, Mumbai.  The list of events and the prize winners are as follows :-

Sr.

No.

Name of Event

Prize

Name of Prize winners

1

Jingle

First

Ms.Aswini Manchekar

Ms.Nagina Ubhare

Ms.Jayashree Nagare

Ms.Utkarsha Gaonkar

Ms.Namrata Patil

2

Street Play

Second

Ms.Payal Manwar

Ms.Jency Joseph

Ms.Sayali Shigwan

Ms.Sukanya Raut

Ms.Shiny Mathews

Ms.Sneha Bhone

Ms.Shruti More

 

BHCON

PRIZE WINNERS OF

Teenage day & Daughter’s day Competition - 2018

CONDUCTED BY INDIAN ASSOCIATION OF PAEDIATRIC, MUMBAI

Sr.

No.

Name of Competition

Prize

Name of Prize winners

1

Poster –Teenage Day

 

First

Ms. Ashwini Manchekar -III B.Sc.(N)

2

Elocution –Teenage Day

 

Third

Ms.Mayuri Sure- III B.Sc.(N)

3

Poem -Daughter’s Day

 

First

Ms.Sukanya Raut- III B.Sc.(N)

4

Poem -Teenage Day

 

Third

Ms.Ankita Avhad - II B.Sc.(N)

5

Jingle-Teenage Day

 

Second

Ms.Ashwini Manchekar-III B.Sc.(N)

Ms.Jayshree Nagre-III B.Sc.(N)

Ms.Namrata Patil-III B.Sc.(N)

Ms.Utkarsha Gaonkar-III B.Sc.(N)

6

Essay (Marathi)-Daughter’s Day

Second

Ms.Priyanka Dabekar-III B.Sc.(N)

7

Essay (Marathi)-

Teenage Day

 

First

Ms.Kajol Sable –III B.Sc.(N)

 

 

  • Academic Prize winners 2018

 

 

LAMP LIGHTING AND GRADUATION CEREMONY

LIST OF PRIZE WINNERS – 2018

Sr. No.

Batch

Prize

Name of the students

%

1

I Basic B.Sc.(N)

In Aggregate First Prize

Ms.Anupama P. Devdas

75

In Aggregate Second Prize

Ms.Afroz I. Banderkar

72.28

In Aggregate Third Prize

Ms.Samruddhi Sawant

68

2

II Basic B.Sc.(N)

In Aggregate First Prize

Ms.Jayshree Nagare

77.28

In Aggregate Second Prize

Ms.Sharda Chaure

76.57

In Aggregate Third Prize

Ms.Priyanka Dabekar

73.28

3

III Basic B.Sc.(N)

In Aggregate First Prize

Ms.Akila Alex

83.16

In Aggregate Second Prize

Ms.Shalumol Jose

81

In Aggregate Third Prize

Ms.P.Nisha Baby

79.16

4

IV Basic B.Sc.(N)

In Aggregate First Prize

Ms.Anjana Krishnakumar

82

In Aggregate Second Prize

Ms.Anu Das

81

In Aggregate Third Prize

Ms.Harshada Joshi

80

5

I M.Sc.(N)

In Aggregate First Prize

Ms.Sincy Philip

75.28

In Aggregate Second Prize

Ms.Liji Johnson Daniel

66

In Aggregate Third Prize

Ms.Patkar Suvarnrekha Bhikaji

64.57

6

II M.Sc.(N)

In Aggregate First Prize

Ms.Silla Varghese

80.83

In Aggregate Second Prize

Ms.Angela Kaushik

78.83

In Aggregate Third Prize

Ms.Pratibha Kashid

77.66

 

 

2015

  • 04th February 2015 – TNAI Sports

 

Annual Sports meet was organized by TNAI, Mumbai branch.  Various events were conducted during the sports meet in which following faculty were awarded :-

Sr. No.

Name of faculty

Events

Prize

1

Ms.Manisha Rawade

Throwing Ball

First

2

Ms.Floria Zuzarte

Book Balancing

Third

3

Ms.Shubhangi Jadhav

Lemon & Spoon

Second

 

  • Academic Prize winners 2015

LAMP LIGHTING AND GRADUATION CEREMONY

LIST OF PRIZE WINNERS – 2015

Sr. No.

Batch

Prize

Name of the students

%

1

I Basic B.Sc.(N)

In Aggregate First Prize

Anu Thomas

68.42

In Aggregate Second Prize

Anu Joseph

66.71

Bhambal Ankita Bhalchandra

66.71

In Aggregate Third Prize

Phatak Namrata Nagesh

65.14

2

II Basic B.Sc.(N)

In Aggregate First Prize

Sajitha Sahadevan Nair

76

In Aggregate Second Prize

Josna Johnson

74.71

In Aggregate Third Prize

Tincy Thomas

72.28

3

III Basic B.Sc.(N)

In Aggregate First Prize

Tolly Sebastian

76

In Aggregate Second Prize

Silla Raichel Varghese

75.83

In Aggregate Third Prize

Bessy Cheriyan

75.66

4

IV Basic B.Sc.(N)

In Aggregate First Prize

Soumya Paulose

81.8

In Aggregate Second Prize

Anju Sam

79.4

In Aggregate Third Prize

Meghamol Scaria

79.2

5

I M.Sc.(N)

In Aggregate First Prize

Sneha Jose

77.42

In Aggregate Second Prize

Wayal Vidya Ambadas

76.85

In Aggregate Third Prize

Merin Mary George

74.28

6

II M.Sc.(N)

In Aggregate First Prize

Lincy Thankachan

80.83

In Aggregate Second Prize

Sonsy George

79

In Aggregate Third Prize

Sherin Chandy

78

 

 

 

 

EVENTS AND AWARDS

2016

  • 07th October 2016

 

"Teenage & Daughters Day” was conducted by Indian Academy of Paediatrics, Mumbai of Dept. of Paediatrics at LTMG Hospital, Sion.  The programme theme was “Daughter the fighter”  During the event Basic B.Sc.(N) 2nd , 3rd and 4th years students were participated in various competitions and the list of prize winners are as follows :-

Sr. No.

Name of student

Year

Event

Prize

1

Jino Skariah George

IV B.Sc.(N)

 

 

Street Play

 

 

 

Second

Nair Geethu Gopukumar

IV B.Sc.(N)

Sawant Aishwarya Nandkishor

II B.Sc.(N)

Jitty M. Joy

III B.Sc.(N)

Chittilapilly Nancy Francis

III B.Sc.(N)

Anjana Krishnakumar

III B.Sc.(N)

Chowalloor Elvina Lazar

II B.Sc.(N)

Tejal Dhaneshwar Patil

II B.Sc.(N)

2

Sharon Samuel

II M.Sc.(N)

Poster

Second

3

Renju Susan Mathew

III B.Sc.(N)

Poster

Third

4

Merlin Ruby Ravi

II B.Sc.(N)

Essay –English

Third

5

Phatak Namrata Nagesh

IV B.Sc.(N)

Essay –Marathi

Third

6

Jitty M. Joy

III B.Sc.(N)

Elocution

Second

 

Win the Teen

 

7

Tejal Dhaneshwar Patil

II B.Sc.(N)

Poetry

Third

8

Anjana Krishnakumar

III B.Sc.(N)

Elocution

Second

9

Moopanar Priya Swaminathan

IV B.Sc.(N)

Elocution

First

10

 

Sawant Aishwarya Nandkishor

III B.Sc.(N)

Essay

Third

 

 

  • Nurses Day Celebration 2016

 

Nurses Day was conducted under TNAI with a them on “A Force for change : Improving Health System resilience” under which various events was organized.  Our students from B.Sc. Nursing 3rd year got 3rd prize for elocution in Hindi.

 

Sr. No.

Name of student

Name of Competition

Prize

1

Chris Susan Varghese

 

Elocution (Hindi)

Hindi

 

 

  • Academic Prize winners 2016

LAMP LIGHTING AND GRADUATION CEREMONY

LIST OF PRIZE WINNERS – 2016

Sr. No.

Batch

Prize

Name of the students

%

1

I Basic B.Sc.(N)

In Aggregate First Prize

Nair Archana Sajilal

73.7

In Aggregate Second Prize

Rebello Taniya Judith Ivan

72.7

Joshi Harshada Kishor

72.7

In Aggregate Third Prize

Jeethu K. Thampi

72.1

2

II Basic B.Sc.(N)

In Aggregate First Prize

Shana Shaju

69

In Aggregate Second Prize

Anu Joseph

68.57

In Aggregate Third Prize

Maggi Joseph

68

3

III Basic B.Sc.(N)

In Aggregate First Prize

Nair Sajitha Sahadevan

81.5

In Aggregate Second Prize

Emily Rachel Wilson

77

In Aggregate Third Prize

Josna Joy

76

4

IV Basic B.Sc.(N)

In Aggregate First Prize

Silla Raichel Varghese

79

In Aggregate Second Prize

Bessy Cheriyan

78

In Aggregate Third Prize

Loladiya Nilofer Salimbhai

77.64

5

I M.Sc.(N)

In Aggregate First Prize

Pottathuparambil Nimmi Louis

78

In Aggregate Second Prize

Desai Preeetam Ramchandra

76.57

In Aggregate Third Prize

Jiya Thomas

75

6

II M.Sc.(N)

In Aggregate First Prize

Wayal Vidya Ambadas

79.5

In Aggregate Second Prize

Christeena Ann John

76.16

In Aggregate Third Prize

Diya Eldhose

74.83

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

EVENTS AND AWARDS

2017

  • 03rd to 09th October 2017

“Teenage and Daughters Day”  was conducted by Indian Academic of Paediatrics, Mumbai branch of Dept. of Paediatrics at LTMG Hospital, Sion. During the events Basic B.Sc.(N) 2nd, 3rd and 4th year students were participated in various competitions and the list of prize winners are as follows :-

Sr. No.

Name of student

Year

Event

Prize

1

Aishwarya Sawant

 

IV B.Sc.(N)

 

Street Play

 

Third

Mary Chacko

 

IV B.Sc.(N)

Archana Nair

 

IV B.Sc.(N)

Nancy Francis

IV B.Sc.(N)

Geethu Nair

IV B.Sc.(N)

Dhanashri Kajale

IV B.Sc.(N)

Jency P. Joseph

 

II B.Sc.(N)

Sukanya Raut

 

II B.Sc.(N)

2

Minnu Joy

 

III B.Sc.(N)

Poster

Third

3

Taniya Rebello

 

IV B.Sc.(N)

Poster

Second

4

Ashwini Manchekar

 

II B.Sc.(N)

Poster

Second

5

Aradhana Chandanshiv

II B.Sc.(N)

Poem

Third

6

Jamima Pallan

II B.Sc.(N)

Essay

Second

7

Harshada Chavan

II B.Sc.(N)

Essay

Third

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Academic Prize winners 2017

LAMP LIGHTING AND GRADUATION CEREMONY

LIST OF PRIZE WINNERS – 2017

Sr. No.

Batch

Prize

Name of the students

%

1

I Basic B.Sc.(N)

In Aggregate First Prize

Akila Alex

81.8

In Aggregate Second Prize

Shalumol Jose

78.1

In Aggregate Third Prize

Sharon S Mathew

76.7

2

II Basic B.Sc.(N)

In Aggregate First Prize

Jyothimol Yohannan

73

In Aggregate Second Prize

Nair Archana Sajilal

72.14

In Aggregate Third Prize

Chittilapally Nancy Francis

72

3

III Basic B.Sc.(N)

In Aggregate First Prize

Lija Phip

75.33

In Aggregate Second Prize

Aleesha Alias

74

Ankita Bhambal

74

In Aggregate Third Prize

Elizabeth P.S.

73.66

4

IV Basic B.Sc.(N)

In Aggregate First Prize

Priscilla Annie Thomas

80.78

In Aggregate Second Prize

Josna Johnson

78.2

In Aggregate Third Prize

Josna Joy

76.8

5

I M.Sc.(N)

In Aggregate First Prize

Gurav Priyanka Dilip

78.4

In Aggregate Second Prize

Sreerekha R Kaimal

76

In Aggregate Third Prize

Gavate Shobha Baburao

75

6

II M.Sc.(N)

In Aggregate First Prize

Pottathuparambil Nimmi Louis

80.6

In Aggregate Second Prize

Desai Preeetam Ramchandra

79.5

In Aggregate Third Prize

Hirlekar Mansi Rajesh

77.1

Gonsalves Nandita Roger

77.5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Find a Doctor

Provides information for patients regarding registration / reservation, admission and various types/class of beds/rooms.

VIEW
Panel of
Consultants